לתיק אישורים ליועץ בטיחות - לחץ כאן
לכתב כמויות - לחץ כאן

מיגון אש לתעלות ומנדפים

פילו אש היא החברה הקבלנית המובילה בישראל בתחום הגנת אש על תעלות, הן מבחינת ניסיון ביצועי והן מבחינת מגוון הפתרונות הרחב המוצע לבחירת הלקוח.

 

לפרטים נוספים צרו עימנו קשר

03-9222113

 

 

פילו אש הינה החברה היחידה בישראל לה פתרון צמנטי המותז על גבי התעלה. פתרון מצוין למקומות בהם המרווחים קטנים כדוגמת פירים ורטיקלים\צפיפות, ריבוי מערכות וכדומה. פתרון המאפשר שמירה על החזות הקונסטרוקטיבית של התעלה בשל עובי השכבה הנמוך והמשקל האפסי.
החברה מבצעת פרויקטים למיגון אש על תעלות בפריסה ארצית יום-יומית. לחברה צי רכבים ומכונות ייעודיות המאפשרים ביצוע מהיר, זמין ומקצועי.

מיגון אש לתעלות – פרויקטים לדוגמה:

 

מגדל קרסו, באר שבע

מיגון אש לתעלות בבאר שבע

מלון קישלה, יפו

מיגון אש לתעלות ביפו

מלון האמנות, זכרון יעקב

מיגון אש לתעלות בזכרון יעקב

 

מכיוון ששישנם פתרונות מגוונים לסוגי התעלות השונות, תהליך התאמת הפתרון לסוג התעלה ולעמידות האש הנדרשת, נתון פעמים רבות להבנה שגויה, ובכך עלול להביא לשגיאות שעלולות לייקר את עלויות הפרוייקט שלא לצורך או אף גרוע מכך, התאמת פתרון שאינו יכול להשיג בפועל את רמות מיגון האש הדרושה. אנו בחברת פילו אש ממליצים לבצע את הפרוייקטים רק עם קבלני ביצוע שהוסמכו על ידי יצרן החומר.

על מנת להבטיח את המחיר התחרותי ביותר בשוק הישראלי, פילו אש, באמצעות מחלקת הפיתוח והיבוא עושה כל הדרוש כדי להבטיח העדר תלות בספקים ישראליים, ועל כן עושה שימוש במוצרים ביבוא בלעדי או במוצרים אשר פתחה החברה ומשווקים תחת המותגים הפרטיים PILOCOAT, PMS, PILOSEAL, אשר נבדקו בתנור של מכון התקנים תחת עינו הפקוחה של מר רכרדו גורה ראש אגף מעבדת אש במכון התקנים הישראלי.

pilo1   pilo3  

 

פילו אש מיישמת את הפרויקטים באמצעות החומרים ו/או המוצרים הטובים ביותר בשוק. כל מוצרי החברה נבדקו ואושרו לפי תקני NFPA או תקנים ישראלים.

 

 

PILOCOAT C579

מיגון אש לתעלה

יריעה קראמית CL4

מיגון תעלות מאש מתלקחת

מיגון אש על תעלות

 

מיגון האש

ככלל, קיימת חלוקה לתאים במבנים באמצעות קירות ורצפות במטרה למנוע התפשטות האש לחלק אחר של אותו המבנה (להלן: "תא" או "תאים").
המטרה היא לשמור את האש במקום שבו היא התחילה ובכך לעצור את ההתפשטות מתא אחד לתא אחר. ישנם מגוון שיקולים שהארכיטקטים והמתכננים צריכים לדבוק בהם ואלו כוללים את רמת העמידות בפני אש והגודל המקסימלי של התאים האלו.

משולש האש

האש היא מכלול מורכב של תגובות כימיות, בהן הדלק מתערבב עם החמצן ומקור ההצתה וכך מייצר חום. אין דבר כזה "אש סטנדרטית", גודל האש יהיה תלוי בשלושת הגורמים של משולש האש וגודל התא, שישלוט עד כמה האש יכולה לגדול.

צמיחת האש

האש עוברת שלבים שונים של התפתחות. אש קטנה יכולה להתפתח ולמצות את הספקת הדלק ולהיכבות (כמו אש בפח נייר למשל) או להתחיל ולהצית חומרים אחרים מסביב ולהגיע למצב שכל החומרים הדליקים בתא יתלקחו באש. זהו הרגע במהלך השריפה הידוע כהתלקחות. טמפרטורה בתא תעלה במהירות והמטרה של הקירות, תקרות ורצפות היא לשמור על שלמות, בידוד ויכולת עמידה בעומס של המבנה לפרק זמן נתון.
החומרים שמהם עשויים התאים חייבים להיות לעבור בדיקות כדי להבטיח שהם מתפקדים בצורה תקינה ומותקנים בצורה נכונה.

שיטות מיגון שונות

בכל מבנה ישנם אזורי "חולשה" ברורים שכוללים דלתות, חלונות ותעלות אוורור שעוברים מחלק אחד של המבנה לחלק שני. תעלת אוורור עצמה לא מציעה הגנה בפני התפשטות האש (או הגנה מועטה מאוד). בתקן אנגלי BS 5588 חלק 9 ישנן שלוש שיטות הגנה הקשורות להגנה מפני התפשטות אש בתעלות ומנדפים.

 

שיטה מס' 1 – שימוש במחסומים
השיטה מתייחסת להגנה על התעלה במקומות חדירה דרך חלקים עמידים בפני אש כמו תקרות ורצפות. נבהיר שתעלת אוורור רגילה אינה מוגנת בפני אש ושבמקומות בהם התעלה עוברת דרך מסדרון המילוט או חדר מדרגות, חוץ מהתקנת מחסום אש, התעלה עצמה חייבת להיות עמידה בפני אש.

 

שיטה מס' 2– שימוש בפירים
כאשר התעלה עוברת דרך פיר עמיד בפני אש זה יוצר חלק הידוע כפיר מוגן. בנסיבות אלו חייבים להשתמש במחסומי אש כדי להגן על כל הכניסות והיציאות של פיר.

 

שיטה מס' 3 – שימוש בתעלות עמידות בפני אש
כאשר התעלה עצמה משמשת כפיר מוגן, העמידות בפני אש ניתנת להשגה ע"י חומר התעלה או ע"י יישום של חומר אחר על פני פח פלדה ממנו עשויה התעלה המורכב בהתאם לתקן שעל פיו המוצר נבדק ואושר במקור.

שימוש בתעלות עמידות בפני אש שנבנו בצורה נכונה יספק:

  1. מניעה של כניסה או יציאה של אש מהתעלה.
  2. הגבלה של התפשטות האש במסגרת התעלה.
  3. שמירה על שלמות התא החדור ע"י התעלה.

 

סוגים של תעלות

ישנם 4 סוגים של תעלות עמידות בפני אש שיכולות להידרש או שיש להן שימוש מיוחד תחת תנאי אש. המונחים הבאים משמשים לזיהוי קריטריונים שונים של ביצועים של תעלות אלו.

תעלת אוורור: תעלה זו מספקת או מוציאה אויר, וצריכה להיות עמידה בפני אש באזור חדירה שלה מתא אש למסדרון מילוט (למשל).
תעלה של הוצאת עשן: התעלה הזו נועדה בשביל להוציא עשן מהבניין וחייבת להיות עמידה בפני אש באותה רמה של הקירות או הרצפות דרכם היא עוברת.
מנדף מטבחי לא ביתי: לפעמים התעלה נקראת תעלת גריז. חשוב מאוד למנוע מהגריז הדליק להתלקח בזמן שהאש עוברת דרך מרחב סמוך, או, במקרה שהגריז כבר התלקח, למנוע מהאש להתחיל ולבעור בתוך התא הסמוך.
תעלת העל לחץ: על לחץ – שיטה של הגבלת החדירה של עשן לתוך אזורים קריטיים מסוימים של הבניין ע"י לחץ אוויר גבוה יותר מהלחץ באזורים הסמוכים. רלוונטי במיוחד לחדרי מדרגות מוגנים, לובי ומסדרנים, מכיוון שהעשן מעכב את תהליך המילוט\יציאה וגם לפיר לחימה באש במרתף, מכיוון שהעשן בחלק זה של הבניין קשה מאוד לניקוי.

 

למידע נוסף על סוגים שונים של תעלות ופתרונות מיגון אש מתאימים:

תעלות חשמל
תעלות מיזוג אויר
תעלות פח
תעלות מנדף

למידע אודות יריעה קרמית – פיתרון בטוח וזול למיגון אש בתעלות גריז, לחץ כאן


 
פילו-אש פתרונות לכיבוי ומיגון אש

פילו-אש פתרונות לכיבוי ומיגון אש